poniedziałek, 7 września 2009

L.U.C - 39/89 Zrozumieć Polskę


Łukasz Rostowski, znany szerzej jako L.U.C, awangardowy muzyk, ekspert od dźwiękowego misz-maszu, już 17 września uraczy swoich fanów nową płytą. Będzie to album o tyle nietypowy, o ile jego forma zawrze się w koncepcji słuchowiska, które będzie obejmowało tematyką okresy II Wojny Światowej i upadku komunizmu, o czym może świadczyć tytuł dzieła - 39/89 Zrozumieć Polskę.

Muzyk, który już wcześniej na swoich płytach nawiązywał do tzw. Soviet Mentalu, poprzez tę produkcję chce oddać swoisty hołd historii, a przy okazji dać lekcję tejże, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach jest ona często wypaczana.

Na płycie możemy spodziewać się charakterystycznych dla L.U.C'a brzmień - od nu jazzowych klimatów, poprzez elektronikę do kameralnej, filmowej muzyki, w którą to wplecione zostaną autentyczne przemówienia najważniejszych postaci okresu, do którego nawiązywać będzie dzieło - od Stefana Starzyńskiego poprzez czołowych partyjnych dygnitarzy, po Jana Pawła II i Lecha Wałęsę.

Ciekawostką może być fakt, iż tym razem Rostowski nie stanie za mikrofonem, udzielając głosu historii.

– Nadszedł czas, by pochwalić się naszą historią w duchu możliwości XXI wieku. Przełomowe dla Europy, pokojowe zwycięstwo 89 r. powinno być obok wódki i oscypka naszą dumą narodową i towarem eksportowym na świat - opowiada o powodach powstania swojego dzieła L.U.C .

Partnerem strategicznym projektu jest Europejskie Centrum Solidarności. Patronem honorowym zaś Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Radio.

Znana jest już tracklista nowej płyty:

01 Polski Honor
02 Sześć Milionów Morderstw
03 A Więc Wojna
04 Trubyte to Stefana Starzyński
05 Pamiętnik Niezliczonych Zbrodni
06 Płonie Forte Chopina
07 Pyrrusowa Klęska
08 Radosna Katastrofa 1948
09 Pięćdziesiat Tysięcy Morderstw
10 Do Roboty Juz Bez IQ
11 Everest Hipokryzi
12 Odmóżdzanie Adypinowe
13 Gadające Mordy 1968-1970
14 Wizerunek Firmy PRL
15 Przebudzenie Boga 1978
16 Kilkadziesiat Morderstw Do Wolności 1981
17 Bitwa na Słowa - Okrągłe Zwycięstwo
18 Tribute To Lecha Wałęsa

Ostatnim solowym dokonaniem artysty, znanego również z Kanału Audytywnego, jest płyta nosząca tytuł Planet LUC, która na półki sklepów trafiła 11 listopada 2008 roku.

4 komentarze:

 1. Intuicja podpowiada mi, że będzie to jedno wielkie pseudo-awangardowe, pseudo-artystyczne gówno o wygórowanych ambicjach. Ale chciałbym się mylić.

  OdpowiedzUsuń
 2. L.U.C na razie słabej płyty nie nagrał. A już kilka ich popełnił.

  OdpowiedzUsuń
 3. ale dożyliśmy czasów! IPN obejmuje patronatem wydawnictwo artysty rozpoznawanego jak hip-hopowy :) niesamowite. ja jednak obawiam się że twilitekid może mieć trochę racji. L.U.C już na Planecie balansował na granicy absurdu z tymi eksperymentami. A teraz brać się za wkraczanie w historię i mentalność Polaków? Może być słabo.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Już na Planecie" ? Toż ta płyta (w porównaniu do "Haelucenogenoklektyzmu") była cholernie zrównoważona ;). L.U.C nigdy nie był artystą stricte hip-hopowym, nigdy nie był "tylko" raperem. Ja tam czekam na tę płytę z niecierpliwością i mam nadzieję na solidną dawkę nastrojowej i eksperymentalnej muzyki.

  OdpowiedzUsuń