czwartek, 15 października 2009

Plateaux Festival już za miesiąc!Za miesiąc rusza 4-dniowy Plateaux Festival (19.11-22.11), który odbędzie się na terenie dwóch miast, Torunia i Bydgoszczy, Główną ideą festiwali jest prezentacja najciekawszych artystów multimedialnych, sztuki audiowizualnej, filmów eksperymentalnych, muzyki elektronicznej, elektroakustycznej i awangardowej oraz przybliżenie sztuki wizualizacji.

W dobie internetu i nowych mediów połączenie dźwięku z obrazem zyskało nowy wymiar. Rzeczywistość nie po raz pierwszy zakwestionowała nasze mniemania. Otóż okazało się, że oko i ucho to coś więcej niż jedna z wielu konfiguracji zmysłowych. To w rzeczy samej monolit, odrębna forma doznania zrodzona z syntezy. Oko i ucho to nowy, XXI-wieczny zmysł.

Początki były intensywne, pełne entuzjazmu i zabawy nowym wynalazkiem. Niemniej złota era wideoklipów przeszła do lamusa wraz ze zmianą formuły muzycznych stacji i ograniczeniem budżetów promocyjnych firm fonograficznych. Narastała coraz silniejsza potrzeba, aby upomnieć się o jakość sztuki i kultury audiowizualnej, promować jej awangardę, a nie epigonów. Nasz cel jest prosty. Obraz, który przytłacza swoim rozmachem. Dźwięk, który można poczuć na skórze. Ich zespolenie jako kwintesencja pełni. Rozgrzane do czerwoności kable wioną muzyką, a dźwięk wybrzmiewa w nozdrzach i na podniebieniu. Stawiamy na dobry smak, na synestezję zmysłów i niepowtarzalność wrażeń.

Festiwal form audiowizualnych Plateaux Festival to wydarzenie unikatowe w skali europejskiej, porównywalne do tak uznanych i rozpoznawalnych przedsięwzięć jak niemieckie Transmediale czy austriacka Ars Electronica. Festiwal ma wyraźnie zarysowany profil: zajmuje nas obraz opleciony w harmonie, dźwięk pogłębiony graficznym przedstawieniem. Eksperymentalne formy filmowe towarzyszą progresywnym brzmieniom, a ich interakcja i wzajemne oddziaływanie to esencja inicjatywy.
Plateaux Festival 2008, odbywający się w dniach 7. - 9. listopada w Toruniu i Bydgoszczy był pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce, tak silnie skoncentrowanym na wszelkich formach "audiowizualności". Od razu też okazał się wielkim sukcesem. Dobór artystów, oparty na rozległych kontaktach i partnerskich umowach z najlepszymi ośrodkami sztuki, złożyły się na pełen intrygujących punktów program. Licznie zgromadzona publika zgotowała zaproszonym wykonawcom gorące przyjęcie, a zainteresowanie mediów zapewniło festiwalowi dobry start i należną rozpoznawalność w najbliższych latach.

Tegoroczna edycja - w poszerzonej czterodniowej formule - odbędzie się z jeszcze większym rozmachem. Pieczołowicie dopracowany program z pewnością przykuje uwagę nawet najbardziej wymagających. Bez względu na gatunkowe preferencje każdy znajdzie podczas tych intensywnych dni coś dla siebie. Jak przed rokiem poszczególne części festiwalu będą miały odmienny charakter. Różnorodni artyści, a co za tym idzie za każdym razem inna osobowość, inna stylistyka i odrębne formy wyrazu. Dodajmy, że wielu performerów wystąpi w Polsce po raz pierwszy!


Wystąpi ponad 30 wykonawców, w tym również przedstawiciele rodzimej sceny: Akufen, Bodycode, Byetone, Chris Herbert, Claudio Sinatti, Deaf Center, Ezekiel Honig, Fennesz, Geometria, Glitterbug, in., Jeffers Egan, Joshue Ott, kIRk, Lawrence English, Lillevan, Lusine, M. Kraśnicka, Mahnik, Makino Takashi, Mao, Mooryc, Morgan Packard, Rafael Anton Irisarri, Ronni Shendar, rsp trio, Simon Scott, SND, Stendek, Sutekh, Svarte Greiner, The Sight Below, Tilman Ehrhorn, Tropajn.

Niektórzy artyści występujący na festiwalu, wcielą się także w rolę komentatorów aspektów teoretycznych i praktyczno-technicznych sztuk audiowizualnych.
Warsztaty prowadzone będą z wykorzystaniem najnowocześniejszego profesjonalnego sprzętu używanego w tworzeniu i prezentacji sztuki audiowizualnej.

Cała impreza zorganizowana jest na przestrzeni Torunia i Bydgoszczy. Głównymi lokalizacjami będą: CT Park (ul. Bydgoska 3 - Toruń), APK (ul. Królowej Jadwigi 14 - Bydgoszcz), TabuBar (ul. Zbożowy Rynek 6 - Bydgoszcz) oraz Mózg (ul. Gdańska 10 - Bydgoszcz).

Tutaj znajdziecie tabelę z programem festiwalu. Sytuacja z biletami wygląda następująco: 25zł (czwartek), 45zł (piątek-niedziela),125zł (4-dniowy karnet) oraz 15zł (niedzielne afterparty). Bilety można nabyć za pośrednictwem Eventim oraz w TabuBar i Pod Arsenałem (ul. Dominikańska 9 - Toruń)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz